Studenci PWSZ GNIEZNO z wizytą w Dolnej Saksonii - Fotorelacja

W dniach 16-21.04.2018 r. studenci kierunków: ZiP, Technologia Chemiczna, Inżynieria Środowiska oraz Pielęgniarstwo odbyli wizytę studyjną w Dolnej Saksonii w ramach programu „Look-and-see-Trips”. Pobyt studentów w Niemczech został w pełni sfinansowany ze środków Rządu Federalnego Dolnej Saksonii oraz uczelni partnerskiej Ostfalia University of Applied Sciences (Ostfalia Hochschule für angewandte Wissenschaften). Zróżnicowany program wizyty obejmował zarówno zwiedzanie okręgu jak i spotkania dotyczące rozwoju współpracy między uczelniami, a także w wymiarze regionalnym.

W pierwszym dniu wizyty studenci spotkali się z Vice-Rektorem Ostfalia University of Applied Sciences Prof. Dr. -Ing. Gertem Bikker, dyrektorem Sprachenzentrum Holgerem Zimpel oraz p. Alexandrą Blaschke, która była opiekunem grupy przez cały okres pobytu. Po prezentacji uczelni, studenci zwiedzili kampus oraz laboratoria mechatroniki, budowy maszyn i elektroniki. Następnym punktem było zwiedzanie miasta Wolfenbuettel - głównej siedziby uczelni, która posiada swoje kampusy także w miejscowościach Wolfsburg, Salzgitter i Suderburg. Miasto Wolfenbuettel, liczące 54 tyś. mieszkańców, jest pięknym miastem z typową niemiecką architekturą obfitującą w domy szachulcowe. W Wolfenbuettel produkowany jest znany na całym świecie likier ziołowo-korzenny Jägermeister . Po południu studenci mieli okazję odwiedzić miasto Goslar mieszczące się w samym sercu gór Harz u stóp najwyższego szczytu środkowo-północnych Niemiec Brocken. Studenci zapoznali się z bogatą historią miasta sięgającą X wieku. Miasto Goslar nie zostało zniszczone w trakcie II wojny światowej, dlatego urzeka swoim przepychem architektonicznym.

Następny dzień obfitował w szereg kolejnych aktywności. Studenci z Braunschweig (gdzie mieszkali przez cały okres pobytu) pociągiem udali się do Wolfsburga gdzie mieści się centrala VW i największa fabryka koncernu na świecie. Rano na zaproszenie Władz Wydziału Nauk o Zdrowiu odbyło się spotkanie z Prof. Tobiasem Immenroth i Prof. Nicole Stü biger, w trakcie którego pod dyskusję poddane zostały możliwe obszary współpracy międzyuczelnianej. Po spotkaniu studenci udali się do Autostadt – centrum pokazowego VW gdzie obok historii firmy mogli zapoznać się z najnowszymi modelami samochodów koncernu VW: VW, Audi, Seat, Skoda, Bugatti, Lamborghini, Porsche. Po wizycie w Autostadt, studenci udali się do centrum nauki i techniki Phaeno gdzie mogli wykonać serię eksperymentów.

Kolejny dzień studenci spędzili w Braunschweig. Miasto to liczące ponad 250 tys. mieszkańców jest niezwykle zróżnicowane pod względem narodowościowym, religijnym i kulturowym. Studenci zostali oprowadzeni przez przewodnika po mieście i zapoznali się z jego burzliwą historią. Następnie odbyli rejs po rzece Oker. Tego samego dnia na zaproszenie VW, odbyli „tour” w fabryce VW w Braunschweig, która jest najstarszą fabryką firmy na świecie. Studenci mogli zapoznać się z procesem produkcyjnym amortyzatorów, tarcz hamulcowych oraz elementów deski rozdzielczej dla modeli VW, Audi i Porsche. Fabryka w Braunschweig jest miejscem, w którym w najbliższym czasie nastąpi produkcja najnowszej generacji akumulatorów dla samochodów elektrycznych koncernu. Po wizycie w fabryce, studenci uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Izby Handlowo-Przemysłowej okręgu Braunschweig, w trakcie którego przedstawiona została charakterystyka regionu i możliwości zatrudnienia (do 2030 roku ponad 6 tyś. wakatów z zakresu służby zdrowia, ogromne także zapotrzebowanie na specjalistów inżynierów).

Piątek był dniem kiedy studenci mogli odwiedzić miasto Helmstedt, które było miastem granicznym przed zjednoczeniem Niemiec. Po wizycie w muzeum studenci autokarem udali się do miejsca gdzie znajdują się pozostałości muru dzielącego w przeszłości Niemcy. Następnie udali się do Marienborn – największego przejścia granicznego z zachodu na wschód. Było to ciekawe doświadczenie nawiązujące do najnowszej historii Europy. Wieczorem studenci podziękowali organizatorom (p. Alexandrze Blaschke) za, jak to wyrazili, fenomenalny pobyt i niesamowite wrażenia.

Czas spędzony w Niemczech był i pozostanie niezwykle cennym i inspirującym doświadczeniem.

Niedersachsen und Ostfalia Hochschule für angewandte Wissenschaften

Vielen Dank!