Jak rodzi się Mistrz

01We wtorek 5 grudnia w naszej uczelni odbyło się długo wyczekiwane przez fizjoterapeutów, a przede wszystkim przez kibiców seminarium naukowo – szkoleniowe: „Wykorzystanie ćwiczeń propriocepcji w profilaktyce zapobiegającej urazom u zawodników żużla”. Seminarium zaczęło się wyjaśnieniem pojęcia czucia głębokiego przez dr n. med. Adama M. Pogorzałę Prorektora ds. nauki i Rozwoju w PWSZ w Gnieźnie oraz uzupełnieniem tej tematyki przez fizjoterapeutę Kadry Polski w Żużlu mgr. Jerzego Buczaka.

Przedstawili oni w szczegółowy sposób jakie korzyści daje wykorzystanie tzw. czucia głębokiego – najważniejszy dla sportowców jest fakt, że wykształcenie receptorów czucia głębokiego wpływa na zmniejszenie urazowości i zmniejszenie ilości kontuzji, co dla zawodników jest kluczowe. Kolejnym prelegentem był trener Stali Gorzów Stanisław Chomski, który zwrócił uwagę na konieczność uczestnictwa fizjoterapeutów w cyklu szkoleniowym żużlowców. Trafnie ocenił że żużlowiec, który przygotowuje się do sezonu, poza praca na treningach musi mieć sporo samozaparcia i musi poświęcić wiele godzin na trening poza torem w celu przygotowania fizycznego i motorycznego. Często czołowi zawodnicy korzystają z ćwiczeń przeznaczonych dla innych sportów, aby pracować nad konkretnymi elementami, które pozwolą im osiągać lepsze wyniki lub zwiększać elastyczność ich ciała, co ma niebagatelne znaczenia przy ewentualnych upadkach. Na zakończenie głos zabrał Bartosz Zmarzlik, który w kilku słowach opowiedział o swojej życiowej pasji jaką jest żuzel. Niezmiernie cieszy fakt, że na seminarium pojawili się nie tylko fizjoterapeuci z Gniezna, ale również działacze z GTM Start Gniezno i Głównej Komisji Sportu Żużlowego. Rafał Dobrucki i Jan Ząbik (GKSŻ), którzy obecnie zajmują się szkoleniem młodzieży podkreślali, że od kilku lat nie było podobnej tak ważnej inicjatywy w Polsce - takie szkolenia są bardzo istotne dla środowiska żużlowego. Była to pierwsza inicjatywa, która rozpoczęła cykl wykładów otwartych z udziałem sportowców w naszej uczelni. W planach są już następne i niebawem o nich Państwa poinformujemy.

02030405