System monitorowania powietrza miasta Gniezna wykonany przez naszego studenta!

01Miło nam poinformować, że wspólne rozmowy prowadzone od 2016 r. przez Rektora PWSZ prof. dr. hab. Józefa Garbarczyka oraz wiceprezydenta Miasta Gniezna Jarosława Grobelnego na temat metody oceny jakości powietrza w Gnieźnie zaowocowały stworzeniem testowego systemu monitorowania jakości powietrza. Miastu bardzo zależało na stworzeniu systemu który dostarczy nie tylko informacji na temat źródeł zanieczyszczenia powietrza, ale także wyników w czasie rzeczywistym oraz informacji z wielu punktów pomiarów jednoczenie.

Na tej podstawie zespół z naszej uczelni pod przewodnictwem prof. dr hab. Józefa Garbarczyka oraz współudziale prof. dr hab. Jerzego Siepaka, zaproponował wykonanie testowego urządzenie monitorowania jakości powietrza składającego się z pięciu czujników do pomiaru w czasie rzeczywistym w zakresie pyłu zawieszonego PM10 i PM 2,5 wraz z systemem przesyłu i prezentacji danych na terenie Miasta Gniezna. Urządzenie może być wykorzystywane zarówno stacjonarnie jak i w sposób mobilny. Zostało ono przetestowane pod kątem prawidłowości wskazań w warunkach laboratoryjnych, a już niebawem będzie monitorowało teren naszego Miasta. Warto zaznaczyć, że autorem rozwiązań jest nasz student inżynierii środowiska Bartosz Kołodziej, któremu serdecznie gratulujemy.