Inauguracja Roku Akademickiego z przekazaniem władzy

Społeczność akademicka PWSZ w Gnieźnie wraz z zaproszonymi gośćmi zainaugurowała 6 października rok akademicki 2017/2018. Zgromadzeni w Teatrze im. Al. Fredry w Gnieźnie byli świadkami uroczystego przekazania insygniów władzy rektorskiej dr. hab. Januszowi Wiśniewskiemu, prof. PWSZ w Gnieźnie Początek uroczystości poprowadził założyciel Uczelni i  sprawujący  funkcję rektora od 2004 prof. dr hab. Józef Garbarczyk, który powitał wszystkich gości na uroczystości a następnie przedstawił  sprawozdanie za ostatni rok akademicki. Na zakończenie swojego wystąpienia prof. dr hab. J. Garbarczyk podkreślił, że dotychczas 1619 osób opuściło mury PWSZ. Jako ciekawostkę podam, że numer albumu, to znaczy indeksu to ponad 3600. Tyle osób przewinęło się przez nasza uczelnię. Nasi  absolwenci z łatwością uzyskują pracę. Według danych Ministerstwa ponad 98%.

Rektor prof. dr hab. J. Garbarczyk podziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie i rozwój uczelni: parlamentarzystom, działaczom samorządowym miasta  i powiatu. Proszę wybaczyć, że nie wymieniam z nazwiska  osób.  W ciągu minionych moich kadencji zmieniali się prezydenci, starostowie parlamentarzyści,  ale zawsze była wielka życzliwość dla naszej PWSZ i za to bardzo dziękuję. Dziękuję, Społeczności Akademickiej uczelni a więc Nauczycielom Akademickim oraz Administracji – podkreślił prof. dr hab. Józef Garbarczyk.  Uczczono minutą ciszy pamięć śp. prof. dr. hab. Janusza Sławińskiego, który był dyrektorem Instytutu Ochrony Środowiska w PWSZ w Gnieźnie.

Zgodnie z tradycją akademicką prof. dr hab. J. Garbarczyk przekazał nowemu Rektorowi insygnia oraz sztandar Uczelni.

JM Rektor dr hab. J. Wiśniewski, prof. PWSZ po symbolicznym przejęciu władzy w Uczelni zarysował w swoim wystąpieniu plan działania na lata 2017-2021.
Chcę zapewnić, że zrobię wszystko co w mojej mocy, aby kontynuować i budować znaczenie tej szkoły. Postaram się nie zawieść powierzonego mi zaufania. Tradycja akademicka w Europie i świecie liczy sobie 800 lat i ta historia powodowała i powoduje, że każda miejscowość, w której znajduje się uczelnia akademicka, jest z tej szkoły dumny… Mogę się odwołać do przyrody, że jak w przyrodzie coś jest dobre, to się nie zmienia. Także tego, co jest dobre, nie będę zmieniał i będę starał się kontynuować wszystko to, co było dobre i twórczo to modyfikować. Zrobię wszystko, aby z uczelni, jaką jest PWSZ w Gnieźnie, uczynić najważniejszego animatora życia uniwersyteckiego, naukowego, edukacyjnego, na poziomie wyższym, a ponadto kulturalnego w mieście Gnieźnie i okolicy. Swoje przemówienie Rektor zakończył słowami inaugurującymi oficjalnie rok akademicki.

Następnie odbył się kolejny ważny moment uroczystości -  immatrykulacja studentów pierwszego roku  PWSZ w Gnieźnie. Do studentów skierował  swoje słowa Prorektor ds. Studiów dr Sławomir Binkowski, wspominając, że tak zawsze czynił na poprzednich Inauguracjach Prorektor ds. Studiów dr hab. inż. A. Urbaniak, prof. PWSZ i nawiązał do znaczenia słowa „ immatriculare”.  Studenci I roku złożyli ślubowanie oraz otrzymali indeksy.

JM Rektor dr hab. J. Wiśniewski, prof. PWSZ   poinformował o podjęciu uchwały przez Senat  PWSZ im. Hipolita Cegielskiego o nadaniu tytułu honorowego Profesora PWSZ w Gnieźnie dr. hab. Andrzejowi Urbaniakowi, prof. PWSZ w dowód uznania i zasługi dla rozwoju i funkcjonowania uczelni od początku jej powstania.

W dalszej części odbyło się dyplomatorium absolwentów Pielęgniarstwa.  Prorektor ds. Nauki i Rozwoju dr n. med. Adam M. Pogorzała poinformował o przyznaniu nagród z najlepsze wyniki w nauce pani lic. piel. Kindze Mróz oraz panu lic. piel. Damianowi Wiśniewskiemu.

Nagrodę specjalną za aktywną pracę na rzecz Samorządu Studenckiego, Komisji Stypendialnej i trzyletnią współpracę na rzecz studentów Pielęgniarstwa otrzymała lic. piel. Antonina Sara Krysztofiak. Następnie dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu prof. dr hab. Michał Umbreit przeprowadził akt złożenia przyrzeczenia zgodnie z Kodeksem etyki zawodowej pielęgniarki i położnej RP.

W związku z przekazaniem władzy w Uczelni występujący goście dziękowali prof. dr. hab. Józefowi Garbarczykowi za dotychczasową aktywną działalność dla społeczności lokalnej oraz wyrażali chęć współpracy i życzenia dla rektora dr hab. Janusza Wiśniewskiego, prof. PWSZ. Wiele ciepłych słów padło również pod adresem dr hab. inż. Andrzeja Urbaniaka, który zakończył sprawowanie funkcji Prorektora ds. Studiów PWSZ w Gnieźnie. Prorektor ds. Nauki i Rozwoju odczytał również od kogo Uczelnia otrzymała listy gratulacyjne oraz odczytał list od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na zakończenie uroczystości wykład inauguracyjny pt. Automatyka i robotyka we współczesnym świecie wygłosił prof. dr hab. inż. Adam Dąbrowski. Profesor rozpoczął swój wykład od przedstawienia zgromadzonym antycznych marzeń o automatach i robotach, omówił m.in. zastosowania biometrii, sztucznej inteligencji, roboty medyczne. Na zakończenie przedstawił współczesnych ARGonautów.

Kończąc uroczystość Rektor Uczelni dr hab. Janusz Wiśniewski, prof. PWSZ podziękował wszystkim za obecność a chórowi Politechniki Poznańskiej "Volantes Soni" pod kierunkiem dr. Pawła Łuczaka za oprawę muzyczną uroczystości. W Teatrze zabrzmiało Gaudeamus igitur.

0102030405
1617181920