Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Artykuł naukowy autorstwa Prorektora ds. Nauki i Rozwoju PWSZ w Gnieźnie dr. n. med. Adama M. Pogorzały i lek. med. Bernadety Moskal przygotowany wraz ze studentami kierunku fizjoterapiaNa łamach czasopisma Rehabilitacja w praktyce ukazał się artykuł naukowy pod tytułem Wybrane testy kliniczne wykorzystywane do badania równowagi jako składowej propriocepcji. Autorami artykułu są wykładowcy Instytutu Nauk o Zdrowiu PWSZ w Gnieźnie dr n. med. Adam Maksymilian Pogorzała oraz lek. med. Bernadeta Moskal, a także studenci kierunku fizjoterapia- Weronika Szklarek i Jakub Winkel.

W pracy zebrano i przedstawiono najczęściej stosowane testy kliniczne wykorzystane w badaniu równowagi jako składowej czucia głębokiego. Artykuł szczegółowo opisuje sposób badania równowagi z uwzględnieniem pozycji wyjściowej, sposobu wykonania testu a także interpretacji uzyskanych wyników. Przedstawione w artykule testy zapewniają wartość diagnostyczną w badaniach kwalifikacyjnych dla sportowców i dla innych zawodów wymagających prawidłowej oceny przestrzennej (kierowcy, lotnicy, nurkowie), a także podczas oceny postępów leczenia w przypadku schorzeń neurologicznych.

Czasopismo znajduje się na liście MNiSW i jest dostępne w czytelni Biblioteki PWSZ w Gnieźnie (Pogorzała AM, Moskal B, Szklarek W, Winkel J: Wybrane testy kliniczne wykorzystywane do badania równowagi jako składowej propriocepcji. Rehabilitacja w praktyce 2017; 5: 55-64).

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie
ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 38, 62-200 Gniezno
Projekt i realizacja: kwitowski.com