PWSZ gwarantuje Ci znalezienie pracy

Blisko 100% absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. H. Cegielskiego w Gnieźnie znajduje pracę zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wg danych z centralnej bazy ZUS. Jest to bardzo dobry wynik wśród uczelni w całym kraju. Należy nadmienić również, że jednocześnie ryzyko bezrobocia dla gnieźnieńskiej uczelni zostało oszacowane na bardzo niskim poziomie równym 0,39.

Powodem tak dobrego wyniku Uczelni jest odpowiednie podejście do kształcenia wyższego. Od początku powstania PWSZ w Gnieźnie główną misją jest dostosowywanie kierunków studiów do zapotrzebowania rynku pracy. Każdego roku uczelnia czyni kroki w celu poszerzenia współpracy z pracodawcami i dostosowania programu do wymagań pracodawców. Wynikiem takiej współpracy są m.in. studia o profilu praktycznym, które umożliwiają zdobywanie umiejętności przez studentów bezpośrednio w zakładach pracy podczas 3 miesięcznych praktyk. Wielu pracodawców ocenia, że to właśnie praktyka jest najważniejsza jeśli chodzi o przygotowanie absolwenta do dobrego wejścia na rynek pracy. Warto podkreślić, iż w chwili obecnej Uczelnia stara się o to, aby studenci otrzymywali wynagrodzenie podczas odbywania praktyk w wysokości ok. 2000 zł. / miesiąc.

Owocem silnego związku Uczelni z przedsiębiorcami jest także nowy kierunek kształcenia – technologia chemiczna. Jest to kierunek studiów niezwykle ważny dla takich firm jak Panasonic, Velux, Cembrit, czy nowo powstała fabryka Tex Year. Jak podkreśla Pan Jarosław Janas,  dyrektor zarządzający Panasonic Energy Poland S.A., w zakładzie którym kieruje jest wielu pracowników z takim wykształceniem, głównie ze względu na posiadaną wiedzę nie tylko z zakresu chemii, ale co ważne, wiedzę czysto inżynieryjną, bardzo potrzebną w zakładach pracy. Podobnego zdania są także inni przedsiębiorcy.  Dla przyszłego absolwenta tego kierunku ważna powinna być jednak informacja, że jest to dziedzina dająca bardzo szerokie możliwości podczas poszukiwania pracy. Inżynier z takim wykształceniem poszukiwany jest nie tylko w przemyśle chemicznym, ale również w przemysłach pokrewnych. Należy pamiętać, że w naszym codziennym życiu niemalże wszędzie napotykamy na produkty przemysły chemicznego i przemysłów pokrewnych. Oczywiście liczne z nich pomagają zwalczać szkodliwą działalność człowieka na środowisko naturalne, usprawnić branżę medyczną, czy po prostu ułatwić na codzienne funkcjonowanie.  Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego faktu, jednak jak się nad tym zastanowić to niemal każda gałąź przemysłu oparta jest w większym lub mniejszym stopniu o technologie chemiczną. Co najważniejsze jest to branża, która bardzo szybko się rozwija i zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny cały czas rośnie.

Oczywiście technologia chemiczna to nie jedyny kierunek, który ma nam do zaproponowania PWSZ w Gnieźnie. Inne kierunki, które dadzą nam gwarancję zatrudnienia to: elektronika i telekomunikacja, informatyka, inżynieria środowiska, ochrona środowiska, transport,  zarządzanie i inżynieria produkcji oraz pielęgniarstwo i fizjoterapia.

Raport Ministerialny http://absolwenci.nauka.gov.pl/reports/PWSZG_1st_3945.pdf